سفارش تبلیغ
صبا ویژن
هرکس شیفته دانش گردد، به خویشتن نیکی کرده است . [امام علی علیه السلام]
نظام کنترل و نظارت دراسلام (مطالعه تطبیقی با مدیریت علمی) با تاک - پایگاه مقالات علمی مدیریت
 • پست الکترونیک
 • پارسی یار
 •  RSS 
 • بانک مقالات موضوع بندی شده
 • درباره مدیر پایگاه
 • عنوان:  نظام کنترل و نظارت دراسلام (مطالعه تطبیقی با مدیریت علمی) با تاکید بر حکومت امیر المؤمنین(ع)
  موضوع: مدیریت اسلامی
  استاد راهنما: سید مهدی الوانی
  استاد مشاور: نقی پورفر
  پدیدآور:  سجادی، سید علی
  سال تحصیلی: ‎????
  دانشگاه:  امام صادق علیه السلام
  تهیه و تنظیم: پایگاه علمی مقالات مدیریت www.SYSTEM.parsiblog.com

  چکیده: هدف از نگارش پایان نامه معرفی نظام جامع کنترل بر اساس مبانی فکری و ارزشی اسلام و ارایه اصول کنترل و نظارت در اسلام در دو بخش اصول ارزشی و اعتقادی و اصول کاربردی ( در مدیریت ) می باشد لذا سعی در پاسخ یابی به سوالاتی چون : نظام کنترل و نظارت مطروحه در متون مدیریت چه محدودیتهایی دارد؟ اعتقادات و ارزشهای اسلامی در زمینه کنترل و نظارت چیست ؟ روشهای موجود در اسلام برای تحقق یک نظام کنترل و نظارت جامع کدام است ؟ خود کنترلی چیست ؟ چگونه تحقق می یابد و ابزارهای تحقق آن در نظام ارزشی اسلام چیست ؟ را دارد . براساس فرضیه های تحقیق ، خدا را حاضر و ناظر دانستن در نظام کنترلی در اسلام یکی از اجزاء است اعتقاد به معاد و جزاء و پاداش اعمال در جهان آخرت در نظام کنترلی در اسلام یکی از اجزاء است و میزان شدت کنترل و نظارت در نظام کنترل اسلامی رابطه مستقیم با میزان قدرت و مقام شخص ( کنترل شونده ) دارد . تحقیق حاضر که به روش کتابخانه ای انجام یافته مشتمل بر چهار فصل است . فصل اول به بیان کلیات و روش تحقیق می پردازد در فصل دوم ادبیات کنترل و نظارت در متون مدیریت بررسی می شود که شامل ‎? بخش می باشد که بخشهای ‎? تا ‎? مربوط به مفهوم ، فرآیند و روشهای کنترل می باشد و در بخش های ‎? و ‎? سعی در کشف مبانی فکری و پیش فرضهای کنترل در متون مدیریت شده است و از این روبه بررسی نظریه های رفتاری مدیریت و تئوریهای سازمان و مدیریت در خصوص موضوع کنترل ، پرداخته است . فصل سوم به شرح و توصیف نظام کنترل و نظارت در اسلام می پردازد که در چهار روش کلی نظارت مدیران و حاکمان بر مردم و کارکنان ، خودکنترلی ، کنترل مردم و کارکنان بر حاکمان و مدیران و کنترل عمومی بیان شده است که هر یک در قالب دو زیر بخش ارزشها و عقاید اسلامی و اصول و کاربردی و تمهیدات عملی اسلام بررسی شده است البته همانطور که از سوالهای اصلی و فرضیه های تحقیق بر می آید در این فصل به کنترل مدیران بر کارکنان و خود کنترلی با تفاضیل بیشتری پرداخته می شود . براساس نتایج حاصل از تحقیق نظارت الهی ، حاکمیت اصل توحید در فرد و جامعه اصل معاد و جزای کامل اعمال انسان در جهان آخرت و زندگی ابدی و متکامل او ، تاثیر اعمال آگاهانه و اختیاری در سعادت و شقاوت انسان ، کرامت و ارزش انسان ، محوریت انسان و سعادت او ، مسئولیت الهی مدیران و زیردستان ، تقوا و جمع گرایی و اهمیت جمع و جماعت مومنین بعنوان پیش فرضها و مبانی کنترل در اسلام است و هماهنگی غایی اهداف ، اصالت خودکنترلی ، اصالت کنترل پیشگیرانه ، تناسب شدت کنترل با نیزان قدرت و مقام زیردستان ، اعتماد به کارکنان در عین نظارت و حساب کشی ، اولویت از بین بردن زمینه های انحراف ، اهمیت و لزوم گزینش صحیح بر مبنای صلاحیت و اهمیت و توجه به نقش صحیح و بر مبنای صلاحیت و ویژگیها و اصول کاربردی نظام کنترل در اسلام است .  روح الله تولّایی ::: جمعه 87/12/2::: ساعت 12:0 عصر
  نظر پژوهشگران:
  موضوع مقالات:

  ..::""بسم الله الرحمن الرحیم""::.. ««لکل شی‏ء زکاه و زکاه العلم نشره»» به جامع ترین پایگاه موضوعی مقالات علمی مدیریت خوش آمدید. این پایگاه دارای بیش از 7000عضو پژوهشگر و دانشجوی مدیریت می باشد.

  > پایگاه مقالات علمی مدیریت<<
  نظام کنترل و نظارت دراسلام (مطالعه تطبیقی با مدیریت علمی) با تاک - پایگاه مقالات علمی مدیریت

  بانک موضوع بندی شده مقالات علمی مدیریت
  مدیریت دانش
  مدیریت راهبردی
  مدیریت کیفیت
  مدیریت اسلامی
  مدیریت جهادی
  مدیریت فنآوری اطلاعات
  مدیریت منابع انسانی
  مدیریت پروژه
  مدیریت بهره وری
  مدیریت بحران
  خلاقیت و نوآوری
  بازاریابی و CRM
  مدیریت زنجیره تامین
  مدیریت تولید و عملیات
  مهندسی ارزش
  مدیریت اقتصادی و مالی
  مدیریت مشارکتی
  مدیریت آموزشی
  مدیریت کارآفرینی
  مدیریت زمان
  مدیریت تغییر
  مدیریت بازرگانی
  مدیریت استعدادها
  مدیریت توسعه
  مدیریت ریسک
  آینده پژوهی
  ارزیابی عملکرد
  مبانی سازمان ومدیریت
  مفاهیم نوین در سازمانها
  حسابرسی و حسابداری
  تصمیم گیری و تصمیم سازی
  ساختار و معماری سازمانی
  جنبش نرم افزاری تولید علم
  تعالی و بالندگی سازمانی
  مدیریت شهری
  اقتصاد مهندسی
  توانمندسازی
  تئوری فازی
  انگیزش
  رهبری
  مهندسی مجدد
  مهندسی سیستم ها
  فرهنگ و جو سازمانی
  سازمانهای یادگیرنده
  شبکه های عصبی
  اخلاق در سازمان
  مدیریت فناوری
  مدیریت عملکرد
  مدیریت بومی
  مقالات ترجمه شده
  مقالات روح الله تولایی
  مورد کاوی
  مدیریت R & D
  مدیریت دولتی
  برنامه ریزی
  رفتار سازمانی
  مدیریت صنعتی
  بودجه بندی
  مدیریت خدمات
  تعاونی ها
  الگوبرداری
  مشاوره مدیریت
  طرح تجاری
  شرکتهای مادر
  برنامه ریزی
  قیمتگذاری
  هزینه یابی
  شبیه سازی
  سلامت اداری
  تجارت الکترونیک
  بنگاه های کوچک و متوسط
  مدیریت ایمنی و بهداشت
  تئوری پردازی درمدیریت
  خصوصی سازی
  هوش هیجانی
  سازمان ها چابک
  سازمانهای مجازی
  مدیریت فرهنگی
  مدیریت گردشگری
  عدالت سازمانی
  روش شناسی تحقیق
  پرسشنامه های مدیریتی
  مدیریت مذاکره
  آرشیو
  متن کامل جزوات درسی
  دانلود کتاب های مدیریت
  آدرس دانشگاههای جهان
  KnowledgeManagement
  Strategic Management
  Marketing

  >> پایگاه دانشگاهی دکتر تولایی <<


  >>جستجو در پایگاه<<

  >>اشتراک در خبرنامه پایگاه<<
   


  >> درباره مدیریت پایگاه <<
  نظام کنترل و نظارت دراسلام (مطالعه تطبیقی با مدیریت علمی) با تاک - پایگاه مقالات علمی مدیریت
  روح الله تولّایی
  ..::""بسم الله الرحمن الرحیم""::.. ««لکل شی‏ء زکات و زکات العلم نشره»» - دانش آموخته دکتری تخصصی مدیریت تولید و عملیات دانشگاه علامه طباطبائی و فارغ التحصیل فوق لیسانس رشته مدیریت صنعتی و معارف اسلامی دانشگاه امام صادق علیه السلام هستم. پس از سال ها پریشانی از " فقدان استراتژی کلان علمی" که خود مانع بزرگی سر راه بسیاری از تدابیر کلانِ بخشی محسوب می شد، هم اکنون با تدبیر حکیمانه مقام معظم رهبری چشم انداز 20 ساله جمهوری اسلامی ایران مبنای ارزشمندی است که بر اساس آن بتوان برای تعیین تکلیف بسیاری از تصمیمات و امور بر زمین مانده چاره اندیشی کرد. در ابتدای این چشم انداز آمده است : " ایران کشوری است با جایگاه اول علمی ، اقتصادی، ..." مشاهده می شود که کسب جایگاه نخست در حوزه های علم و دانش، آرمان مقدم کشورمان می باشد. این حقیقت، ضرورت هدایت دغدغه خاطرها و اراده ها و توانمندی ها به سوی کسب چنین جایگاهی را روشن می سازد. جهت دستیابی به این چشم انداز، برنامه ریزی ها، تصمیم گیری ها، تدارک ساز وکارهای متناسب و اولویت بندی آن ها، تعاملات و تقسیم کارها و ... جزء اصول و مبانی پیشرفت و توسعه تلقی می شوند. اولین گامی که جهت توسعه دادن مرزهای علم باید طی کرد، یادگیری حدود مرزهای علم می باشد. بر این اساس اینجانب به همراه تعدادی از دوستانم در دانشگاه امام صادق(ع) و دیگر دانشگاه ها جهت ایجاد یک حرکت علمی و ایفای نقش در جنبش نرم افزاری تولید علم بوسیله معرفی سرحد مرزهای علم و دانش ، اقدام به راه اندازی "پایگاه مقالات علمی مدیریت" نمودیم. هم اکنون این پایگاه بیش از 4200 عضو پژوهشگر و دانشجوی مدیریت دارد و مشتاق دریافت مقالات علمی مخاطبین فرهیخته خود می باشد. کلیه پژوهشگران ارجمند میتوانند جهت ارسال مقالات خود و یا مشاوره رایگان از طریق پست الکترونیک tavallaee.r@gmail.com مکاتبه نمایند.

  الکسا


  >>محاسبه اوقات شرعی ایران <<

  >>لینکهای پایگاه مقالات علمی مدیریت<<